تهران بگ فیلتر - غبارگیر صنعتی برادران شاهمرادی

استفاده از تهویه های صنعتی در صنایع داروسازی

تهویه های صنعتی در صنایع داروسازی

اشتراک گذاری :

5/5 - (1 امتیاز)

صنایع داروسازی مانند تعداد اندکی از صنایع دیگر نیاز دارند تا به صورت کاملا ویژه از قوانین موجود در نظام سلامت پیروی کنند. البته این قوانین و سختگیری ها در صنعت دارو بسیار مهم و کارآمد است. هر شخص به هر دلیلی که احتیاج به مصرف دارو داشته باشد می خواهد دارو به طور بسیار خوبی اثر بگذراد.

با توجه به این شرایط چون فشارهای بسیار زیادی از سوی مردم و مشتری ها و همچنین از طرف استانداردهای ایمنی سلامت به این صنعت وارد می شود، استفاده از تهویه های صنعتی و رعایت سایر موارد ایمنی و بهداشتی سرلوحه کار این صنایع می باشد. این صنایع برای تطبیق دادن محیط کار با این استانداردهای تهویه صنعتی مورد انتظار که به صورت کاملا سخت گیرانه پیگیری می شوند، نیازمند مدیریت بسیار منظم و دقیق می باشند.

ما در این متن قصد داریم تا اهمیت، دلایل و مزایای استفاده از تهویه های صنعتی در صنایع داروسازی را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

کاربرد تهویه های صنعتی در صنایع داروسازی

یکی از مهم ترین موارد که توسط مدیران ایمنی در این صنایع کنترل می شوند، میزان گرد و غبار و جلوگیری از پخش آن در محیط است. صنایع داروسازی بیشتر از هر صنعت دیگری باید به این موضوع اهمیت دهند. با توجه به پیشرفت روز افزون تولید و ساخت دارو و پیچیده تر شدن فرمولاسیون آنها نیاز است تا یک مدیر ایمنی در مجموعه با دستورالعمل هایی از جمله نصب تهویه های صنعتی از ورود گرد و غبار و پخش نشدن آنها در محیط جلوگیری کند. در واقع دیده شدن ناخالصی و یا گرد و غبار در مواد دارویی، وحشتناک و غیر قابل توجیه و پذیرش است.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله هر آنچه لازم است از تهویه صنعتی بدانید! نگاهی بیندازید.

 عدم استفاده از تهویه در صنایع داروسازی
عدم استفاده از تهویه در صنایع داروسازی

ترکیبات مورد استفاده در صنایع داروسازی، به دلیل تاثیر بسیار زیادی که بر سیستم ایمنی و سلامت انسان می گذارد بسیار مهم و حیاتی هستند. در نتیجه به خاطر اهمیت بسیار بالای این موضوع، نیاز است تا تهویه صنعتی و یا هر نوع سیستم تصفیه کننده گرد و غبار در محیط صنایع داروسازی استفاده شود.

درصورت نبود سیستم تصفیه صنعتی در صنایع داروسازی چه اتفاقی رخ می دهد؟

از زمان تولید یک دارو، تا زمانی که می خواهد روانه بازار شود، برای تولید نیاز است تا دارو تعداد بسیار زیادی از فرآیندهای خاص را پشت سر بگذارد. هر کدام از این فرآیندها می توانند تولیدکننده غباری باشند که توسط هوا قابل انتقال است. حتی در هنگام پاکسازی وسایل و تجهیزات مورد استفاده در این صنعت نیز امکان بروز ذرات گرد و غبار وجود دارد. به صورت کلی در صنعت داروسازی فرآیندهای بسیار زیادی سبب ایجاد ذرات گرد و غبار می شوند.

همین گرد و غبارهای تولید شده در این صنایع، یکی از نگرانی های جدی به شمار می روند. در صورت تولید گرد و غبار و عدم جلوگیری از پخش آن، آنها می توانند تمامی فضای کارخانه را فرا گیرند و در نهایت میزان خالص بودن هر دارو را کاهش دهند. وجود سیستم تصفیه مانند هواکش های صنعتی برای جلوگیری از پخش گرد و غبار بسیار ضروری و مهم است.

یکی دیگر از مهمترین مشکلات در صنایع داروسازی، میزان تماس کارکنان با این غبارها است. مواد دارویی که در کارخانه جات تولید می شوند، می توانند شامل مواد بی حس کننده، هورمون ها، ضد ویروس ها و… باشند. به یاد داشته باشید تماس کارکنان با این غبارها، ممکن است منجر به بروز خطراتی از قبیل موارد زیر شود:

  • سوزش
  • خارش
  • حساسیت پوستی
  • مشکل در تنفس
  • بروز سم در بدن
  • اختلال در باروری زنان
  • عکس العمل های آلرژیک و …

نقش سیستم تهویه صنعتی در صنعت داروسازی

نقش مهم تهویه هوا
نقش مهم تهویه هوا

کنترل ذرات معلق در هوا، بو و میکروارگانیسم ها

این عمل توسط فیلتراسیون هوا و عموما با استفاده از فیلتر hepa انجام می شود. این عملیات، ذرات جامد بسیار زیر معلق در هوا را توسط فیلترها تصفیه و هوایی پاک و بدون آلاینده وارد محیط میکند.

پایدار نگه داشتن فشار هوا در کارخانه تولید دارو

قسمت هایی در صنعت داروسازی، باید نسبت به سایر قسمتها پاک باقی بمانند و باید تحت یک فشار مثبت نیز قرار گیرند. به این صورت که باید جریان هوا از قسمت پاک به سمت سایر بخش ها باشد تا آلودگی ها در قسمت های پاک کاهش یابد.

تنظیم رطوبت مورد نیاز

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در نگهداری داروها، مقدار رطوبت مورد نیاز است که توسط سیستم های تهویه هوا کنترل می شود.

کنترل دما

کنترل دما نیز تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر رشد آلاینده های میکروبی دارد که باید تحت کنترل و مطابق استانداردها باشد.

محدوده تماس مجاز تهویه صنعتی برای ذرات گرد و غبار در صنایع داروسازی

صنایع داروسازی
صنایع داروسازی

در این صنعت سازمان OSHA، سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا نیز قوانینی سختگیرانه وضع کرده است. تمامی قوانینی که سازمان OSHA برای کارخانجات ها وضع کرده است بار قانونی دارند و در صورت عدم رعایت این قوانین جریمه مالی بسیار سنگینی برای متخلفین در نظر گرفته می شود. این سازمان با هدف اطمینان از ایمنی و سلامت کارگران تاسیس شده است.

از طرفی سازمان غذا و دارو نیز بر روی خروجی این صنایع و کیفیت محصولات تولیدی آنها متمرکز است. هرگونه تخطی از قوانین سازمان نیز منجر به تعطیلی کارخانه و پرداخت جریمه خواهد شد.

سازمان دیگری نیز وجود دارد که حدود مجاز تماس برای تهویه صنعتی صنایع را ترتیب داده است. سازمانی به نام ACGIH یا سازمان نظارت بر سلامت صنایع. این سازمان استانداردهایی بسیار سختگیرانه تر و محتاطانه تری به نسبت سازمان OSHA دارد. یکی از مهم ترین این صنایع که نیاز به داشتن این استانداردها دارد صنعت داروسازی است. شما می توانید با استفاده از هواکش های صنعتی در صنعت داروسازی، از ورود گرد و غبار جلوگیری کنید تا یکی از استانداردهای این سازمان را داشته باشید.

در پایان

استفاده از تهویه های صنعتی در صنایع داروسازی، امری ضروری و مهم است. در صورتی که هرگونه سوال در خصوص تهویه های صنعتی داشتید می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به فیلترسازی برادران شاهمرادی میباشد. © - طراحی سایت و سئو سایت توسط افق وب

مشاوره رایگان

09336518841

پشتیبانی و فروش در واتس اپ