تهران بگ فیلتر - غبارگیر صنعتی برادران شاهمرادی

نقش کلیدی تهویه ها و هواکش های صنعتی در عملکرد کارخانه

نقش کلیدی تهویه ها و هواکش های صنعتی در عملکرد کارخانه

اشتراک گذاری :

4.5/5 - (4 امتیاز)

هواکش‌های و سیستم‌های تهویه، کارایی و عملکری کاملا روشن و واضح دارند. جابجایی هوا برای خروج هوای آلوده و آغشته به آلاینده‌های مختلف از فضایی بسته به فضاهای باز و بهتر کردن هوای فضاهای بسته برای تنفس. هواکش‌ها می‌توانند کوچک و ساده باشند مانند آنچه بسیاری از ما در فضاهای مختلف خانه‌های‌مان از آن‌ها استفاده می‌کنیم و می تواند بزرگ باشد مانند هواکش‌های صنعتی که در کارگاه‌ها و کارخانه‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اکنون قصد داریم به اهمیت بهره بردن از هواکش‌های صنعتی و سیستم‌های تهویه صنعتی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و لزوم بهره برند از این تجهیزات در چنین فضاهایی بپردازیم.

هواکش های صنعتی
هواکش های صنعتی

سیستم تهویه و هواکش صنعتی چیست؟

استفاده از هواکش‌های صنعتی یک الزام غیرقابل انکار در صنایع مختلف است. وظیفه اصلی سیستم‌های تهویه در کارگاه‌ها و کارخانه‌جات، بیرون راندن هوای پر از آلاینده های مختلفی که در محیط های سر بسته و محصور جمع می‌شوند و جایگزین کردن هوای تمیز و پاک فضای بیرون است. این امر برای حفظ سلامت کارکنان درون کارگاه یا سوله‌ها بسیار ضروری و مهم است، چرا که گاهی برخی از آلاینده‌های موجود در فضای‌های بسته صنعتی ضرر‌های بسیار زیاد جسمی همراه دارند.

البته باید اضافه کرد که جابجایی هوا در این حجم و ابعاد بزرگ، تنها از هواکش‌های بزرگ صنعتی ساخته است و در صورتی که سیستم تهویه متناسب با مساحت سوله و کارگاه انتخاب نشود، قادر نخواهد بود وظیفه مهم و حیاتی خود را به‌درستی انجام دهد.

سیستم تهویه
سیستم تهویه

مکان‌هایی که در آن‌ها از هواکش‌های صنعتی استفاده می‌کنیم

نکته مهم در مورد هواکش‌های بزرگ و صنعتی لزوم استفاده از آن‌ها در مکان‌ها و فضاهای مختلف است. در واقع هواکش‌های صنعتی و بزرگ، تنها در صنایع و کارخانه‌جات و کارخانه‌های صنعتی مختلف مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بلکه در تمامی مکان‌ها و فضاهای بزرگ که امکان محصور شدن هوای آلوده وجود دارد کارآیی دارند. فضاهایی مانند:

 • باشگاه های ورزشی به‌خصوص آن‌ها که در زیر زمین قرار دارند
 • انبارهای بزرگ زیرزمینی
 • پارکینگ‌های زیرزمینی و پارکینگ‌های عمومی و بزرگ محصور و سربسته
 • فضاهایی که دمای هوا در آن‌ها بالا می‌رود و امکان استفاده از کولر در آن‌ها وجود ندارد.
 • فضاهای با رطوبت بالا که کنترل رطوبت در آن‌ها الزامی است مانند گلخانه ها، استخر ها و مراکز آب درمانی
 • آشپزخانه‌های بزرگ مانند آشپزخانه‌های رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا به‌منظور کنترل گرما، بو و بخارات ناشی از پخت و پز و سرخ‌کردن غذاهای مختلف
 • صنایع شیمیایی، پزشکی، اتومبیل سازی، کشاورزی و معادن

به‌طور کلی، در هر فضای بزرگ و سربسته عمومی که امکان محصور شدن هوا، بو، بخارات و آلاینده‌های مضرر و آلودگی‌های محیطی زیاد است، استفاده از سیستم‌های تهویه هوای صنعتی الزامی است اما حتی در فضاهای سربسته با تردد بالا که امکان تردد و جابجایی هوا به‌طور معمول وجود ندارد نیز باید از هواکش‌های بزرگ بهره برد. چرا که حتی در نبود آلاینده های محیطی، تنفس افراد در فضای محصور، باعث سنگین شده هوا، کاهش اکسیژن و سخت شدن تنفس می‌شود. بنابراین بخش دیگری از اهمیت هواکش‌های صنعتی، علاوه‌ بر خارج کردن هوای آلوده و احیانا گازهای مضرر و سمی، تامین اکسیژن در فضاهای سربسته و محصور است.

مکان‌هایی که در آن‌ها از هواکش‌های صنعتی استفاده می‌کنیم
مکان‌هایی که در آن‌ها از هواکش‌های صنعتی استفاده می‌کنیم

نقش سیستم‌های تهویه صنعتی در راندمان کاری

سیستم‌های تهویه هوای صنعتی و هواکش‌های بزرگ، علاوه‌ بر بهبود هوای محیط کار و شرایط برای کارکنان، به سلامت و بالا رفتن راندمان کار تجهیزات و ماشین‌آلات موجود در کارخانه‌جات و کارگاه‌ها نیز کمک می‌کنند. در واقع، استفاده از این هواکش‌ها به کنترل دمای محیط کمک می‌کند، باعث ممانعت از بالا رفتن دمای دستگاه‌ها و ماشین‌آلات شده و در نتیجه احتمال آسیب رسیدن به آن‌ها را کاهش می‌دهند. ضمن اینکه این کنترل دما به کاهش مصرف انواع منابع انرژی مانند آب و برق و سوخت کمک خواهند کرد. در واقع با توجه به سه کاربرد مهم سیستم‌های تهویه صنعتی و هواکش‌های بزرگ که عبارتند از:

 • کاهش آلاینده های محیط کار
 • خنک سازی
 • تأمین تهویه لازم
 • کنترل رطوبت

وجود آن‌ها برای حفظ امنیت و سلامت دستگاه‌ها نیز لازم و ضروری است. برخی از آلاینده‌های موجود در هوا، رطوبت یا گرمای بالا و نبود تهویه می‌تواند برای عملکرد دستگاه‌ها نیز مضرر و دردسرساز باشد. برخی از آلاینده‌های موجود در فضای کارگاه‌های بزرگ صنعتی ممکن است سمی و خطرناک باشند. این آلاینده‌ها علاوه‌بر ضررهای متعدد برای کارکنان، می‌تواند در اثر برخی فعل و انفعالات شیمیایی به دستگاه‌ها نیز آسیب وارد کند. مخصوص وقتی رطوبت هوا بالا باشد، احتمال بروز چنین فعل و انفعالاتی بالا می‌رود.

نقش سیستم‌های تهویه صنعتی
نقش سیستم‌های تهویه صنعتی

نقش سیستم‌های تهویه صنعتی در ایمنی

یک اهمیت بزرگ دیگر سیستم‌های تهویه هوا در کارگاه‌ها و کارخانه‌جات و به‌طور کلی صنایع، کاهش احتمال آتش‌سوزی است. بسیاری از آلاینده‌های محیطی موجود در فضاهای صنعتی با خطر ایجاد آتشسوزی همراهند. ضمن اینکه گرمای بالای ایجاد شده در نبود این سیستم‌ها نیز خود زمینه دیگر چنین خطری است. در نتیجه هواکش‌های صنعتی، یک عامل مهم در پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی‌ها در فضاهای صنعتی و کنترل آن‌ها محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

در نهایت باید اضافه کرد که نقش سیستم‌های تهویه صنعتی و هواکش‌های بزرگ، در صنایع مختلف چنان حیاتی و مهم است که نمی‌توان نبود آن‌ها را در انواع صنایع بزرگ و کوچک متصور بود. این سیستم‌ها در تمامی فضاهای سربسته عمومی لازم و ضروری‌اند و گاهی نبودشان می‌تواند بسیار خطرآفرین و مضرر باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما از طریق راه های ارتباطی در تماس باشید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه:

سوالات متداول

آیا استفاده از سیستم‌های تهویه صنعتی بر کاهش رطوبت نیز تاثیر دارد؟

 • بله، سیستم‌های تهویه با جابجایی هوا در محیط‌های بسته، رطوبت فضا را نیز کنترل می‌کنند.

آیا می‌توان از نواع هواکش صنعتی در فضاهای مختلف بهره برد؟

 • خیر، هواکش‌ها و سیستم‌های تهویه در صنایع، متناسب با نوع کار و صنعت، مساحت فضا، شرایط محیط و … انتخاب می‌شوند.

سیستم‌های تهویه صنعتی در فضاهای باز نیز کاربرد دارند؟

 • هواکش‌های صنعتی در هر فضای صنعتی و عمومی بزرگی که تردد و جابجایی هوا کند باشد و اکسیژن هوا کم، لازم و ضروری هستند.

آیا هواکش‌های صنعتی هوا را تصفیه می‌کنند؟

 • خیر، سیستم تهویه صنعتی قادر به جابجایی هوا، در فضاهای بزرگ با حجم بالا هستند و این به‌معنای تصفیه هوا نیست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به فیلترسازی برادران شاهمرادی میباشد. © - طراحی سایت و سئو سایت توسط افق وب

مشاوره رایگان

09336518841

پشتیبانی و فروش در واتس اپ