تهران بگ فیلتر - غبارگیر صنعتی برادران شاهمرادی

تفاوت فن دمنده و مکنده در چیست؟

تفاوت فن دمنده و مکنده در چیست؟

اشتراک گذاری :

5/5 - (1 امتیاز)

به صورت کلی فن های دمنده و مکنده، نوعی از سیستم های الکتریکی و مکانیکی به حساب می آیند. جالب است بدانید که اکثرا افراد واژه هایی را نظیر فن دمنده و مکنده را کنار یکدیگر به کار می برند اما باید بدانید که این دو محصول تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که در حوزه های مختلف صنعتی به صورت جداگانه استفاده می شوند.

ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل تفاوت های بین فن دمنده و مکنده را بیان کنیم، پس با ما همراه باشید.

آشنایی با فن دمنده و مکنده

هر دو فن، جز سیستم های الکتریکی و مکانیکی هستند که برای گردش هوا از آنها استفاده می شود. در صورتی که شما در یک محیط از هواکش ساده استفاده کنید، گردش هوای فضا را تنها بر روی یک نقطه خاص انجام داده اید. این در صورتی است که این فن ها، هوای محیط اطراف را به آسانی بر روی تمامی نقاط به گردش در می آورند.

به یاد داشته باشید لازمه بسیاری از صنعت های مختلف، انتخاب کردن فن مناسب برای کار در موقعیت هایی است که نیاز به هوای استاندارد دارند.

این دسته از فن ها، هوای لازم را برای تهویه مورد نیاز اماکن مختلف فراهم می کنند، به همین دلیل است که انواع مختلفی از آنها عرضه و در صنایع مختلف به کار برده می شوند.

فن دمنده و مکنده شباهت هایی نیز دارند که برخی از آنها عبارتند از:

  1. کارکرد یکسان و مشابه
  2. گردش و تهویه هوای مناسب و استاندارد

علاوه بر این شباهت ها، فن دمنده و مکنده تفاوت هایی نیز دارند که این دو محصول را از یکدیگر متمایز می کند، در ادامه به تفاوت های این دو میپردازیم.

تفاوت فن دمنده و مکنده در چیست؟

فن ها به صورت کلی هم از نظر کارکرد و هم از نظر فنی، با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت ها به شرح زیر می باشند:

فن دمنده و مکنده از لحاظ کارکرد
فن دمنده و مکنده از لحاظ کارکرد

تفاوت فن دمنده و مکنده از لحاظ کارکرد

برخی از افراد و عموما کسانی که در عرصه صنعتی فعال هستند، فن مکنده را به عنوان هواکش صنعتی می شناسند. هواکش های صنعتی الکتریکی کار می کنند و جز دستگاه های الکتریکی شمرده می شوند. جالب است بدانید هواکش های صنعتی به طوری که از چند پره یا تیغه تشکیل شده اند و وظیفه آنها فعال کردن جریان هوای مورد نیاز در محیط مد نظر است.

اما فن های دمنده، به صورت مکانیکی کار می کنند و جز دستگاه های مکانیکی شمرده می شوند. در فن دمنده یک هواکش قرار دارد که هوای تولید شده را به تمام نقاط محیط منتقل می کند.

در نتیجه می توانیم بگوییم که نحوه کارکرد از نظر کارکرد الکتریکی و یا مکانیکی بودن، یکی از اصلی ترین تفاوت های فن دمنده و مکنده است.

نکته حائز اهمیت در تفاوت کارکردی این دو فن به این شکل است که فن دمنده در عملیات خنک کنندگی و تهویه هوای محیط به وسیله تمرکز روی نقطه ای مشخص و عبور جریان هوا از سوراخ های کوچک ساخته شده روی فن، مانع از کاهش حجم هوا خواهد شد.

اما فن مکنده، در فرآیند تهویه هوا، حجم هوا را به سرعت کاهش می دهد.

تفاوت فن دمنده و مکنده از لحاظ فنی

از نظر فنی نیز این دو فن تفاوت های حائز اهمیتی دارند که مهم ترین تفاوت فنی این دو به شرح زیر است:

  • فن مکنده شامل انواع هواکش های جریان محوری، هواکش های جریان مقابل و هواکش های سانتریفیوژ است. اما فن های دمنده دارای فن، پوشش بیرونی و ورودی و خروجی هستند.
تفاوت فن دمنده و مکنده از لحاظ فنی
تفاوت فن دمنده و مکنده از لحاظ فنی

مقایسه کلی فن دمنده و مکنده

در قسمت قبلی به دو تفاوت اصلی و مهم در فن دمنده و مکنده اشاره کردیم. در ادامه‌ی متن برخی دیگر از تفاوت های این دو فن را بیان و فن دمنده و مکنده را مقایسه خواهیم کرد.

  • فن های مکنده دارای هواکش جریان محور، هواکش سانتریفیروژ و هواکش جریان متقابل هستند. در مقابل فن های دمنده، دارای دمنده های سانتریفیروژ و دمنده جایزگزین قطبی هستند.
  • نسبت فشار در فن دمنده بین 1/1 تا 2/1 است، اما همین نسبت در فن مکنده کمتر از 1/1 می باشد.
  • عموما فن مکنده به نسبت فن دمنده از فشار کمتری برای ایجاد گاز جهت جابه جایی ها و فرآیند تهویه استفاده می کند.
  • فن دمنده تنها در یک محل یا منطقه خاص فرآیند تولید هوا را انجام می دهد در حالی که فن مکنده را می توانید برای تولید هوا در محیط کامل مورد استفاده قرار دهید.

مقاله پیشنهادی: از بلوئر(دمنده هوا) در صنایع مختلف چه استفاده ای می شود؟

کلام آخر

طبق تمامی آنچه در اینجا بیان شد، مشخص می شود که تفاوت زیادی بین فن مکنده و دمنده وجود دارد که شما می توانید طبق نیازتان برای محل مورد نظر، یکی از دو فن را انتخاب و تهیه نمایید. در صورتی که هرگونه سوال در خصوص فن دمنده یا مکنده و تفاوت بین این دو داشتید می توانید از طریق شماره های تماس موجود در سایت با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به فیلترسازی برادران شاهمرادی میباشد. © - طراحی سایت و سئو سایت توسط افق وب

مشاوره رایگان

09336518841

پشتیبانی و فروش در واتس اپ