تهران بگ فیلتر - غبارگیر صنعتی برادران شاهمرادی

با مزایا و کاربردهای بگ فیلتر آشنا شوید

با مزایا و کاربردهای بگ فیلتر آشنا شوید

اشتراک گذاری :

5/5 - (1 امتیاز)

با توجه به کارکرد صنایع مختلف و میزان آلودگی که هر صنعت ایجاد می کند، لازم است که برای حفظ محیطی سالم تر از سیستم های فیلتراسیون استفاده کرد. در اینجا با مزایای متعدد و کاربردهای بگ فیلترها بیشتر آشنا خواهید شد.

بگ فیلتر چیست؟

در سیستم های غبارگیر صنعتی، بگ فیلتر یا فیلترهای کیسه ای در داخل محفظه ای قرار می گیرند. این فیلترها معمولا از جنس پلی استر ساخته می شوند.

با عبور گاز حاوی غبار از دریچه ورودی و حرکت به سمت خروجی فیلتر، غبار موجود روی سطح خارجی کیسه‌ها می‌نشیند. سپس در زمان های معین با اعمال پالس هوا، غبار موجود بر کیسه تکانده شده و به هاپر زیرین فیلتر منتقل می‌شود. به همین ترتیب غبار و گاز از یکدیگر جدا می شوند.

از کاربردهای بگ فیلتر در صنایع سیمان و گچ نمی توان غافل شد. این تجهیزات می توانند تا 99 درصد غبارهای موجود را پاکسازی کرده و هوای محیط را سالم تر کنند. البته در گذشته این فیلترها دارای یک ایراد اساسی بودند و آن این بود که دمای گاز ورودی بر کیفیت کارایی آنها تاثیر می گذاشت. اما در حال حاضر و با پیشرفت هایی که در این صنعت رخ داده این مشکل تا حدی رفع شده است.

با مزایا و کاربردهای بگ فیلتر آشنا شوید
با مزایا و کاربردهای بگ فیلتر آشنا شوید

طرز کار و کاربردهای بگ فیلتر

بگ فیلترها متشکل از کیسه های پارچه ای هستند که شکل استوانه ای دارند.

سطح فیلترهای کیسه ای حاوی مخروط های کوچکی است که به ذرات اجازه عبور از سطح را نمی دهد.

وقتی هوای آلوده به ذرات مضر وارد بگ فیلتر می شود، این هوا از سطح بگ فیلترها نیز عبور می کند و در این حین بخشی از ذرات بر روی کیسه ها باقی می ماند. این باقی ماندن ذرات تا حدی ادامه پیدا می کند که دیگر امکان عبور هوا از این فیلترها ممکن نخواهد بود. دقیقا این زمان است که باید با روش های توصیه شده بگ فیلترها را برای کارایی بیشتر تمیز کرد.

چگونه عملکرد بگ فیلترها

عملکرد بگ فیلترها خیلی فرآیند پیچیده ای نیست. به این صورت که هوای دارای غبار، دود و سایر آلاینده های تولیدی صنایع مختلف بعد از عبور از سيکلون به طرف محفظه کيسه‌ها هدایت می شوند. در این مرحله بخشی از این آلاینده ها در فیلترهای تعبیه شده گرفتار می شوند.

پس از این مرحله هواي تميز وارد محفظه بعدی مي‌شود و سپس توسط فن سانتريفيوژ مکنده به دودکش ارسال مي‌شود. در زمان فیلتر شدن، هواي فشرده جت پالس از طريق شيرهاي برقي پالس و نازل‌ها توسط تابلوي برنامه ريزي شده الکترونيکي به طور دوره اي به داخل کيسه‌ها دميده مي‌شود و باعث جدا شدن مواد از سطح خارجي کيسه‌ها مي‌شود. مواد جدا شده وارد قیف دستگاه می شود و از آنجا توسط سيستم‌هاي انتقال دهنده به بيرون دستگاه هدايت مي‌شود.

هر رديف از کيسه‌هاي فيلتر به وسيله يک لوله و نازل جداگانه که در قسمت بالاي کيسه‌ها تعبيه شده، با استفاده از هواي فشرده تميز مي‌شود. براي اين منظور مخزن‌هاي هواي فشرده با شيرهاي ديافراگمي مکمل در انتهاي هر نازل قرار گرفته است. اين شيرهاي ديافراگمي به وسيله کنترلر الکترونيکي به صورت تناوبي عمل مي‌کنند. هواي فشرده که از مخزن خارج مي‌شود، از طريق لوله‌هاي دمنده نازل و جت لوله ي انژکتوري که دقيقا در بالاي کيسه‌ها در وسط ونتوري تعبيه شده است، به داخل کيسه دميده مي‌شود. با استفاده از اين روش حتي کيسه هايي به طول سه متر نيز قابل تميز شدن مي‌باشند.

مقاله پیشنهادی: از بگ فیلتر یا غبارگیر کیسه ای چه می دانید؟

غبارگیرهای تولید شده در تهران بگ فیلتر
غبارگیرهای تولید شده در تهران بگ فیلتر

آشنایی با فیلتر هیبریدی

فیلترهای هیبریدی از جدیدترین فیلترهای موجود هستند که با ادغام تکنولوژی های الکتروفیلتر و فیلتر کیسه ای ایجاد شده اند.

این فیلترها دارای دوام بیشتری است و قدرت غبارگیری بالایی دارد. البته از لحاظ هزینه های مصرفی نیز بسیار مناسب است.

از آنجایی که این فیلترها ترکیب دو نوع فیلتر هستند از اجزای کمتری برخوردارند و همین امر باعث کارایی و دوام بیشتر شده است. البته هزینه نگهداری را نیز تا حد چشمگیری کم کرده است. با وجود اینکه الکتروفیلترها دارای استحکام مکانیکی و مقاومت بالا در مقابل دما هستند، اما هنگامی که میزان خروجی کمتر از 10mg/m3 مد نظر باشد، بسیار گران و پرهزینه می‌شود.

افزایش کاربردهای بگ فیلتر و روش‌های قرارگیری آنها در مسیر جریان

در حالت کلی به دو روش می توان فیلترها را در مسیر جریان هوا قرار داد:

1. نصب بعد از هواکش

در این روش دستگاه در فشاری بالاتر از جو کار می کند یعنی جریان به داخل سیستم دمیده می شود امکان بروز نشتی در غبارهای آلوده وجود دارد. به همین دلیل این روش مورد استقبال قرار نگرفته است و کاربرد ندارد.

2. نصب قبل از هواکش

در این روش دستگاه در فشاری پایین تر از فشار جو کار می کند بنابراین امکان نشتی وجود ندارد. پس جریان از داخل سیستم مکش می شود و اجزای متحرک هواکش با ذرات برخوردی نخواهند داشت.

کاربردهای بگ فیلتر

کاربردهای بگ فیلتر در محیط های مختلفی به اثبات رسیده است. برخی از مهم ترین این محیط ها عبارتند از:

 • کارخانه گچ و سیمان
 • کارخانه های تولید MDF و نئوپان
 • چوب بری ها
 • کارخانه های تولید عایق های الکتریکی
 • واحد های خردکننده و آسیاب سنگ های معدنی و مواد شیمیایی
 • در کارخانه های پخت آهک، دولومیت و …
 • در کوره دوار ذوب شمش فلزات روی، مس، چدن، سرب و …

مزایا و کاربردهای بگ فیلترها

استفاده از بگ فیلترها یا نصب آنها در کارخانه ها و کارگاه ها شاید در نگاه اول یک تجهیز غیر ضروری باشد، اما حقیقت این است که افراد به مرور و در اثر حضور طولانی مدت در فضای آلوده به دچار مشکلات تنفسی خواهند شد و این یعنی از دست دادن نیروی کار در مدت زمانی کوتاه. پس از کاربردهای بگ فیلتر نباید غافل شد و واجب و ضروری است تا در هر محیطی که احتمال آلودگی است از این سیستم ها استفاده کرد.

از دیگر مزایا و کاربردهای بگ فیلتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش چشمگیر آلاینده های موجود در خطوط تولید
 • امکان استفاده از هوای تصفیه شده برای تهویه سالن ها
 • جلوگیری از هدر رفت انرژی
 • برگشت هوای تصفیه شده به داخل سالن
 • صرفه جویی در مواد مصرفی تولید
 • افزایش ایمنی
 • افزایش بهره وری کارکنان

مکانیزم های جمع آوری ذرات در بگ فیلتر

مکانیزم های جمع آوری ذرات در بگ فیلتر
مکانیزم های جمع آوری ذرات و کاربردهای بگ فیلتر

درون غبارگیر کیسه ای عمل فیلتراسیون معمولا به چهار روش مختلف انجام می شود که شامل موارد زیر می باشد:

 1. اینرسی
 2. خاصیت انتشار ذرات
 3. حرکات براونی
 4. خاصیت الکترو استاتیکی

برای آشنایی با بخش های مختلف یک غبارگیر صنعتی به مقاله آشنایی با اجزای غبارگیر صنعتی نگاهی بیندازید.

تهران بگ فیلتر پیشرو در تولید انواع فیلترهای کیسه ای

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاربردهای بگ فیلتر یا استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از جزییات بیشتری مطلع شوید. کیفیت و کارایی بگ فیلترهای تولید شده در شرکت ما را با بقیه مقایسه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به فیلترسازی برادران شاهمرادی میباشد. © - طراحی سایت و سئو سایت توسط افق وب

مشاوره رایگان

09336518841

پشتیبانی و فروش در واتس اپ